دسته‌بندی نشده

دوام فرش ماشینی

دوام فرش ماشینی

دوام فرش ماشینی

دوام فرش ماشینی با کیفیت فرش ارتباط مستقیمی دارد بدین معنا که هر چه کیفیت فرش بیشتر باشد به همان میزان دوام فرش ماشینی بیشتر خواهد بود. همانطور که می دانید کیفیت و عمر فرش ماشینی در نتیجه‌ی عوامل بسیاری مشخص می شود . مهم‌ترین و نخستین عامل، جنس نخ تار، نخ پود و همچنین نخ خاب استفاده شده در فرش ماشینی است.
جنس نخ تار و پود در کلیه بافته ها به طور تقریبی مشابه و از جنس پلی استر و پنبه می باشد در حالی که امکان دارد نخ خاب از جنس ابریشم، الیاف اکریلیک، پشم، اکریلیک هیت ست، کرک، و … باشد که در این بین موارد پشم و اکریلیک دوام و عمر بیشتری نسبت به سایر موارد دارند و تا چندین سال می توان از آن ها استفاده کرد.
در حال حاضر نیز در برخی منازل فرش هایی یافت می شود که از جنس پشم می باشند و عمری بالغ بر 30 سال و یا شاید هم بیشتر دارا هستند بدون آن که کیفیت خود را از دست بدهند و خراب شوند. در اکثر مواقع الیاف مصنوعی دوام بسیار پایین تری نسبت به نوع طبیعی دارند و خیلی زود کیفیت اولیه خود را از دست می دهند. الیاف مصنوعی در عین این که کاربردهای بیشتری دارند اما عمر کوتاه تری دارند از جمله الیاف پلی‌استر یا به عبارتی ابریشم مصنوعی و پلی‌پروپیلن از این دسته اند.
الیاف مصنوعی به دلیل دوام کمی که دارند برای استفاده در مکان های پر رفت و آمد و دارای فرسایش همچون آشپزخانه، جلوی درب ورودی و سرویس بهداشتی توصیه نمی شوند. اعمال بعضی از تغییرات همچون هیت‌ ست کردن منجر به افزایش دوام و کیفیت نخ ها می شود و علاوه بر آن ویژگی هایی مثل مقاومت در برابر نور و حرارت، عدم پرزدهی و حساسیت و … را به آن ها می بخشد و در نهایت باعث افزایش دوام فرش ماشینی می شوند.
لازم به ذکر است که هر نوع نخی می تواند هیت ست شود، هیت ست یک فناوری مدرن به حساب می آید که روز به روز استفاده از آن در حال گسترش می باشد. در حال حاضر اکثر فرش های ماشینی از الیاف متفاوت اما هیت ست ساخته می شوند.

ویژگی‌های فرش ماشینی با کیفیت

ویژگی های ظاهری فرش همانند رنگ و اندازه فرش از جمله مواردی هستند که متناسب با سلیقه و نیاز هر فرد، از گروهی به گروه دیگر متفاوت است و تاثیر چندانی بر کیفیت و دوام فرش ماشینی ندارند، اما بعضی از موارد در ظاهر آن چنان که باید مورد توجه قرار نمی گیرد عواملی همچون کیفیت الیاف بکار رفته، تعداد شانه و تراکم از این دسته هستند که اتفاقا در کیفیت فرش، تابلو فرش، پادری، قالی، قالیچه، روپشتی و … حائز اهمیت هستند. چنان چه خریدار، در حین انتخاب محصول مورد نظر خود به موارد بیان شده توجه نماید قادر خواهد بود با خیالی راحت و آسوده یک انتخاب مناسب داشته باشد.
در زمینه شانه و تراکم فرش ماشینی نکته جالب این است که هر چقدر تعداد شانه و تراکم فرش ماشینی بیشتر و بالاتر باشد، به همان میزان یک محصول شفاف، لطافت، زیبا و در عین حال ظریف خواهیم داشت و فرش انتخابی شما به فرش دستبافت شباهت بیشتری خواهد داشت. بالا بودن شانه و تراکم فرش باعث می شود تعداد گره های موجود در بافت فرش بیشتر باشد و در نتیجه فرش ماشینی در هم تنیده تر و فشرده تر است.
همچنین بالا بودن شانه و تراکم فرش ماشینی موجب استحکام بیشتر گره ها و ماندگاری بیشتر و بهتر فرش می شود اما از طرفی این امکان وجود دارد که تراکم های بالا با الیاف بی کیفیت تولید شده باشند که در این صورت متاسفانه عمر فرش کاهش می یابد و نمی شود گفت که به علت تراکم بالا، فرش با دوام است. حالت معکوس این قضیه نیز ممکن است یعنی این که در تولید فرش با شانه و تراکم پایین، نخ های مرغوبی استفاده شده باشد که در این شرایط فرش موردنظر می تواند تا سالیان طولانی کیفیت اولیه خود را حفظ کند و تا چندین سال مورد بهره وری قرار گیرد.
به طور مثال فرش ماشینی 700 شانه بیشترین متقاضی را در بازار داخلی فرش ماشینی به خود اختصاص داده است. این نوع فرش ماشینی با انواع متنوعی از نخ های خاب ساخته و تولید می گردد که تعداد مشتریان بالای آن حاکی از کیفیت خوب و داوام بالای این نوع فرش است. فرش ماشینی 700 شانه در اکثر مواقع به قیمت عمده فرش به فروش می رسد و در قالب 8 و 10 رنگ طبیعی به بازار ارائه می گردد. در بین انواع مختلف فرش‌های‌ 700 شانه، بیش تر از همه تراکم های بیش از 2000 مورد استقبال قرار گرفته است و پرفروش ترین نوع آن، فرش ماشینی 700 شانه با تراکم 2550 می باشد. فرش زیبای کاشان طرح چکاوک 700 شانه و همچنین فرش اختصاصی گلپری 700 شانه از این دسته اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *